- Chairman's Message
  - Principal's Perspective
 - School Profile
  - Vision and Philosophy
  - Infrastructure
  - Academic
    Co-ordinators

  - Faculty
 - Overview
  - Education Pattern
  - Results
 - Overview
  - Departmental Weeks
  - Visits
  - Inter-House Events
  - Class Presentations
  - Class Activities
  - Class Assemblies
  - Students Exchange     Programs
  - KRM News
  - 2010 Charlie &      Choclate Factory
  - 2011 JOSH 'A Zestful      Foray'
  - Image - I
  - Image - II
  - Image - III
SENIOR INTER-SCHOOL

INTER SCHOOL COMPETITIONS- APRIL, 2011

S. No. Name of the Event Sub-Event Names of Participants Result
    1.
Book Week, Bal Bharati Public School, Pitampura

Book Discussion Rene Verma, Shubhendu Pal 1st Position
    2.
Goenkan Grandeur, G. D. Goenka Public School Contemporary Dance Rashi Kapoor, Kavleen Kapoor, Kanika Patni, Aarya Gupta, Deepshikha, Vasu Narula, Ayush Handa, Sarthak, Ananya Arora, Aaina, Samiksha, Pallavi 2nd Position
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS- APRIL, 2011
 
S. No.
Name of the Event Sub-Event Names of Participants Result
    1.
Book Week, Bal Bharati Public School, Pitampura Eureka Vansheen Bhat, Vrinda Sawhney, Kanika Mahajan Participation
Science Station Rohan, Vaaruni Mahajan, Shreya Participation
Windows of Mathematics Aaira Alam, Shubham Gautam, Samana Agha Participation
Double or quit Anshul Gaur, B. Lalith Participation
International Cyber Director Nikunj Jain, Abhishek Bindlish Participation
Code Breakers Abhishek Arora, Tafseer Ahmed Participation
Geography through Cartoons Lavanya Sirohi Participation
On the Spot Painting Competition Raina Anand, Naman Mahipal Participation
Clay Modelling Sehdev Malik Participation
Poster Designing Neeharika P Participation
Bulls Eye Shreya Kochhar, Bhavna Gupta Participation
Street Play Karan Taneja, Mallika Chhabra, Pallavi Sharma, Himani, Aishwarya Seth, Anupam Gulati, Sagarika Chaudhary, Abhishek B, Yogya Khurana, Sahil Grover, Shourya Gupta, Utkarsh Jain, Participation
Radio Show Gunjandeep, Bhavna Gupta> Participation
One Act Play Anirudha Ghosh, Jahnvi Kataria, Neeharika Singh, Shubham Gautam, Harshmeet, Aashna, Varun Gupta, Aryan

Participation
Abhimanch Aishwarya Seth, Mahima, Pooja Talwar, Gautam, Azfar, Aashna, Shruti, Arjun Participation
Kavya Abhinay Pratham Khurana, Tanushi Jindal Participation
Sanskrit Patra Manchan Samana Agha Participation
Indian Dance Jahnvi Kataria Participation
    2.
Goenkan Grandeur, G. D. Goenka Public School On the Spot Painting (Jr) Rishika, Damneet Participation
Rangoli Aayat Din, Aaira Alam Participation
On the Spot Painting (Sr) Naman Mahipal, Aashna Participation
Solo Singing Shagun Zutshi Participation
Western Group Song and Band Baani Kashyap, Malancha Mukherjee, Azfar,  Rishabh, Drishti Khandelwal, Niketa, Aashna, Sanjana, Shourya, Roshni, Shreya Participation

Theatre

Participation

    3.
Literary Fiesta, Sadhu Vaswani International School for Girls

Poetic Artistry Kinnari Jain, Sehdev Malik, Arjun Grover Participation
Book –Jacket Mahima Wasan, Anamika Mittal, Participation
Shloka Recitation Diksha Gupta, Akanksha Participation
Ekal Abhinay Aishwarya Seth, Mahima Wasan, Akshay Participation
    4.
Green Club, Mokshda Painting Competition Ishika J, Chhavi Chug, Damneet Kaur, Praharshita, Soumya Singh, Gayatri, Zainab Nadvi, Prishita Das, Khezraan Agha

Participation
 

INTER SCHOOL COMPETITIONS
JULY 2011

 

S.No.
Name of the Event Date Sub-event Participants Result
  1.  
Cohesion 2011, Apeejay School, Sheikh Sarai 30 Jul’11 Rigmarole Rene Verma (XI) 1st Position
  1.  
Cohesion 2011, Apeejay School, Sheikh Sarai 30 Jul’11 Salad Making Harbani Oberoi (XII), Nayan Sadh(XI) 2nd Position
  1.  
Postcards From Paris, DPS International, Saket 25 Jul’11 Song Baani Kashyap (X), Asis Katari (X), Suhani Ashok (X), Malancha Mukherjee (X) 3rd Position
  1.  
Art Competition, Hillgroove Public School 22 Jul’11 Mosaic Painting Zubi Agha (X), Kirti Shivhare (X) 2nd Position
Painting Competition Deepnain (X) Consolation
 

INTER SCHOOL COMPETITIONS
JULY 2011

 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
  1.  
‘Gloria Humanitas’, Gyan Bharati School, Saket 16 Jul’11 S.St.Quiz Deepshikha Dasgupta(X), Kanika Patni(X) Participation
  1.  
‘Commerce Conclave’, Gyan Bharati School, Saket 23 Jul’11 Powerpoint Presentation Karan Taneja(XI), Pallavi Sharma(XI) Participation
Panel Discussion Mallika Chhabra (XI), Rene Verma(XI) Participation
  1.  
Art Competition, Hillgroove Public School 22 Jul’11 Best Out of Waste Diksha (VIII), Bindiya (IX) articipation
Glass Painting Akanksha Mishra (IX), Akanshi Gupta (IX), Shivani (IX), Kanika Patni (X) Participation
Painting Competition Naman Mahipal (XII),
Anika Jain (X),
Participation Participation
Poster Making Diksha Gupta (IX), Samana Agha (IX) Participation
  1.  

Postcards From Paris, DPS International, Saket

25 Jul’11 Quiz Jai Sreshtha, Nikunj Jain, Zeenat A Nadvi articipation
Dance Kashish Thapar, Anshika Rajput, Debarati, Shefali Gupta, Aarya Gupta, Aman Kulthia, Kanika Mahajan, Vrinda Sawhney

Participation

Visual Art Sehdev, Abhishek Bindlish, Raghav Aggarwal, Vijay Malhotra, Rohan Das Participation
  1.  
Lingua Fiesta , Bluebells International 25 Jul’11 Book Discussion Shubhendu Pal  
Monologue Aishwarya Seth Participation
  1.  
Bhaskara Trophy, Maths Day, Bluebells International 26 Jul’11 Maths Quiz Arnav Chaudhary, Krishan Dev Participation
  1.  
C V Raman Trophy, Science Day, Bluebells International 27 Jul’11 Best out of Waste Vaibhav Seth (IX), Jivitesh Singh (IX) Participation
Symposium Shirin (XI), Ankita Hasija (XI) Participation
  1.  
S.St.Day, Bluebells International 28 Jul’11 Painting Naman Mahipal(XII) Participation
Book Discussion Rene Verma (XI), Bhavna Gupta (XII) Participation
Film Making Sarthak Gupta (XI), Raghav M Bakshi (XI), Jasmeet Singh (XI), Aishwarya Seth (XI) Participation
  1.  
Pratibha Divas, Bluebells International 29 Jul’11     Participation
  1.  
Cohesion 2011, Apeejay School, Sheikh Sarai 30 Jul’11 Group Dance Ayush Patel (X), Sarthak Gupta (X), Kanika Patni (X), Rashi Kapoor (X), Kavleen Kapoor (X), Deepshikha (X), Aaina S Gandhok (IX), Ananya Arora (IX) Participation
Ppt Presentation Deepesh Sangatani (XII), Shubhendu Pal (XI) Participation
Nukkad Natak Pooja Talwar (XI), Neha (XI), Aarsh Gupta (XI), Aanchal(XI), Nishant Bhargava (XI), Raghav (XI), Divya Dawra (XI), Tanmay (XI) Participation
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS
AUGUST 2011
 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
    1.
Inter School Chess Tournament, Apeejay School, Pitampura 4 Aug to 6 Aug’11 Chess Tournament Rishi Sardana, Om Batra, Jaideep Singh, Rishyb Sharma, Harjaap Singh 3rd Position
    2.
Confluence 2011, K R Mangalam World School, Vikaspuri 9 Aug’11 S.St.- Ppt Presentation on Asia Sidra, Sukhmani Sood 2nd Position
10 Aug’11 Icing on the Cake Aashkara, Apoorva 2nd Position
11 Aug’11 English Debate Shubhendu Pal, Rene Verma 2nd Position
Western Dance- Hip Hop Rishabh, Ayush Patel, Dhruv, Arushi, Malancha, Suhani, Shreya Coondoo, Sarthak Gupta 1st Position
    3.
Nexus 2011, Sadhu Vaswani International School for Girls 17 Aug’11 Yoga Competition Aaina, Bindiya, Manvi, Vansheen 2nd Position
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS
AUGUST 2011
 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
    1.
Confluence 2011, K R Mangalam World School, Vikaspuri   9. Aug’11

Literary Characters Come Alive Aaina S Gandhok, Saurabh Bhambri, Sehdev Malik, Nikunj Jain Participation
Hasya Kavita Anika Jain Participation
Quiz-o-fiesta Shreya Kochhar, Srishti Dutta Participation
Tech at its Selling Best Naman Mahipal, Bhawna Gupta Participation
Le Mystic, French Skit Baani, Malancha, Harjee, Anubhav, Asis Participation
Poster Making Samana Agha, Deepnain Participation
10. Aug’11 Sanskrit Skit Aditya, Surabhi, Aryaan, Manvi, Vansheen, Shambhavi, Keshav, Apoorv, Aayush Participation
Tattoo Design Prakriti, Cheshtha, Anshika Participation
German Song Vivaan Madhok Participation
Mighty Masters Naman K Bhalla, Ishaan Arya, Faraz Participation
Science Ppt Deepesh Sangatani Participation
Fusion Orchestra Azfar, Baani, Shreya, Gautam, Gunjandeep Participation
11 Aug’11 Wall Paniting Naman Mahipal, Zubi Agha, Kirti Shivhare Participation
Whiz Quiz Abhishek Bindlish, Nikunj Jain Participation
Tech with Creativity Neil banerjee, Gabriella Participation

Rangoli Making Sidra, Rohani Gujral, Akshika, Harkirat Participation
Maths Modelling

Raghav Aggarwal, Palak Saini

Participation

    2.
Crossroads, DAV School, Pitampura 5 Aug’1l Robotask Aryan Arora, Lakshay, Khushi, Neil Banerjee Participation
Biznomics Mahima Wassan Participation
People’s Voive Rene Verma, Aishwarya Seth Participation
Reflections Aaira, Shambhavi, Avantika, Saloni Participation>
    3.
Nexus 2011, Sadhu Vaswani International School for Girls 17 Aug’11 S.St. Debate Neha Tandon, Anika Jain, Shubhendu Pal Participation
18 Aug’11 Flower Arrangement Roshni, Gurpreet K Longani Participation
19 Aug’11 Maths Quiz Neil Banerjee, Arnav Chaudhary, Nimisha Lal, Naman K Bhalla, Roli Garg Participation
    4.
Green Fields School, Safdarjung Enclave 24 Aug’11 Maths Quiz Neil Banerjee Participation
Poetry Recitation Shubhendu Pal Participation
25 Aug’11 English Declamation Nimisha Lal Participation
Poster Making Aaira Alam Participation
Web Designing Abhishek Bindlish, Sehdev Malik Participation
26 Aug’11 Western Dance Sakshi, Danica, Kashish, Soumya, Esha, Nandita, Jahnvi, Muskaan, Ananya, Mehak, Akshay

Participation
S.St. Quiz Saurabh Bhambri, Roli Garg Participation
Hindi Recitation Anika Jain Participation
    5.
Wordsworth 2011, Tagore International School, Vasant Vihar 4 Aug’11 Vers-a-tile Aishwarys Seth, Shubhendu Pal Participation
Weave-a-tale Rene S Verma, Himani, Paridhi Bhatnagar, Mahima Wassan Participation
    6.
Holy Child Auxilium School, Vasant Vihar 26 Aug’11 Western Group Song Suhani, Malancha, Baani, Asis, Shreya Participation
Western Solo Song with Band Suhani, Rhishabh Mukherjee, Nikunj, Chauhan, Ashutosh Verma, Sohail Participation
Indian Group Song Kritika, Apaar, Irwin, Uditarko, Aabrez, Rishika, Yash, Kamya, Aaina, Zeenat Participation
Painting Competition Amaan Sheikh, Priyanshi, Pratishtha, Samana, Kinnari, Drishti, Naman Mahipal, Kirti Shivhare, Deepnain

Participation
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS
SEPTEMBER & OCTOBER 2011
 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
    1.
Nebulosity, Birla Vidya Niketan 14 October’11 Robothon Lakshay Rathi, Aryan Arora 3rd position
    2.
Amrita Vidyalayam, Pushp Vihar 24 October’11 Creation at finger tips Khezran Agha, Muskan Singh 3rd  Position
Rendezvous with (Talk show) Keshav Mittal, Kinnari Jain, Rishyb Sharma, Gayatri Chaudhary 3rd Position
Ad Mad Show Nimisha Lal, Aaina Singh> 1st position
Nukkad natak Kavleen, Saurabh Bhambri, Aashma Nain, Sehdev malik, Anika, Surbhi, Shambhavi, Apoorva, pooja Rajwar, Jhanvi Kataria 1st Position
Magic through science Nikunj Jain, aditya, Saptrishi 1st position
A tussel of patterns Gabriella Grover, Aman kulthia, Mehak Taneja, Ayat 1st position
Role paly bases on scientific concept Eshan, Bhavya, Jazil, Ridhima, Jaineet 2nd position
Sanskrit (strotanjali) Dhruvi Khetarpal, Kavya Nayyar, geetika Sethi, Madhav Taneja, Jatin Mahalwal, Faraz Zafar, saloni

2nd position
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS
SEPTEMBER & OCTOBER 2011
 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
1. Bharat Vikas Parishad 14 October’11 Sanskrit Shloka Shruti Taneja, Bindiya Sharma, Akanshi Gupta, Diksha Gupta, Samana Agha, Vaibhav Seth, Saurabh Bhambri, Jivitesh Singh participation
2. Apeejay School, Pitam Pura 17 October’11 Debate Rene Verma, Subhedu Pal participation
3. 13 October’11 Comp. on speed, logic, concept & accuracy Nimisha Lal, Ishaan, Nikunj Jain, Saptrishi, Surbhi Participation
4. Quizitalia 12 October’11 Quiz on Italy Rene Verma, Saurabh Bhambri Participation
5. Amrita Vidyalayam, Pushp Vihar 24 October’11 Web designing Zeenat, Dilpreen Participation
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS
NOVEMBER and DECEMBER 2011
 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
1. New Horizon School 23 Nov’ 11 Computer science quiz Saptrishi, Nikunj Jain III position
Maths quiz Anjali Gupta, kartik Rana,Surbhi Grover, Raghav Agarwal II  Position
2. Kothari International School, Noida 22 Nov’ 11 Masquerade(western) Gautam, Karanveer, Suhani Ashok, Malancha, Shreya Coondoo III Position

3.

CBSE National Chess championship 15 to 18 Nov’11 Chess Under 19- Ankit Verma, Rishyb Sharma, Rishi Sardana, B. Lalith Kumar, Harjap Singh.
Under 14- Ishan arya, Isht Chitkara, jaideep, Joydeep, Om Batra

Board Prize(B. Lalith Kumar)

4. Fit in Deutsch1&2 21 & 22 Oct ‘11 German Exam (level 1&2) Naman Bhalla, Bharat Khurana(school best) Prizes ( German books)
5. Sanskriti School 14 Dec’11 Band competition (Sound of music) XI & XII Dhruv, Nikunj, Shreyas, Yash Raj Goswami, Jasmeet III position
6 Summerfields Interschool Roller Skating Siddhant Gupta
Rajat Verma
Lakshay Kumar
I position
]II position
III Position
 
INTER SCHOOL COMPETITIONS
NOVEMBER and December 2011
 
S.No. Name of the Event Date Sub-event Participants Result
1. Tagore International School, East Of Kailsh 22 Nov’11 & 23 Nov’11 Pot decoration Gabriella Grover, Rhea Singh, Nimisha Lal, Rhimjhim Participation
Digital Image Mixing Karan kaushik, Ayush Bindlish Participation
Folk Dance Ayesha Khan, Raina Anand, Sanya Khanna, kashish Thapar, Manya Awasthy, Nimisha lal, Neha Sharma, Jahnvi Kataria, Pooja Rajwar, Vrinda Sawhney Participation
Mask Making Zubi Agha, Deepnain Kaur Participation
2. Interschool science symposium 11 Nov’11 Science symposium Prerna Luthra, Saloni Singh Participation
3 Limca Book of records 17 Nov’11 Quiz 2011 Harbani Oberoi, Sidra Khanuja, rene Verma, Anika Jain Participation>
4 Ramjas school DynamiX 16 & 17 Nov’11 1.Computer quiz, 2.programming, 3.Gaming, 4.Digital Imaging, 1.Abhishek Bindlish, Mridul Bafna, 2.Deepesh, Ayush Goyal. 3.Tushar Chand, 4.Tafseer Ahmed Participation
5 New Horizon School 23 Nov’11 Assembling of model Ankita Hasija, Paridhi Bhatnagar, Deepesh Participation
Wall Magazine Injila Naeem, Sudeeksha, Dhruvi, Ayesha Participation
On the spot slogan writing Diksha Thakur, Neha Arora participation
Social awareness Kanika Patni, Deepshikha Das Gupta Participation
6. DPS , Vasant Kunj 5 Nov’11 German Day(Exhibition German Forests) German Students Of X-D Participation
7. Bournvita Quiz Contest 14 Dec’11 Quiz Eshaan Kaul, Kartik Rana, Nikunj Jain, Keshav Mittal Participation
8. Sanskriti School 14 Dec’11 Best out of Waste Aditi Aggarwal, Madhav Taneja, Sudeeksha Gupta, Shivanjali Arora Participation

 

Nukkad Natak Surbhi, Shambhavi, Neha, Kinnari, Anika Hasija Participation
Quiz Anika Jain, Roli Garg Participation
9 Cambridge School, Srinivas Puri 15 Dec’11 Spell Vocab Challenge Shreya Roy Ch, Shefali Gupta Participation
10 Modern School 23 Dec’11 Access 2011 Computer Competition